۱۹ / ۰۳ / ۱۴۰۲
Asia/Tehran 22:07

سهام مایکرواستراتژی در آستانه سقوط آزاد قرار دارد

02:004۰

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به آتشی که در بازار ارزهای دیجیتال افتاده است، دامن می زند.

روز جمعه، ۲۱ ژانویه (۱ بهمن)، این کمیسیون استانداردهای حسابداری بیت کوین کمپانی مایکرواستراتژی ( MicroStrategy) را رد کرد و خاطرنشان نمود که این شرکت نمی تواند نوسانات شدید و بی پایان بیت کوین را از استانداردهای حسابداری غیر رسمی خود حذف کند.

این خبر درست زمانی منتشر شد که بیت کوین برای دومین روز متوالی حدود ۷ درصد کاهش یافت و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی سرمایه گذاران را نابود کرد.

مایکرواستراتژی خرید بیت کوین را از سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹) آغاز کرد. از آن زمان، موسس این شرکت، مایکل سیلور، مرتباً بیت کوین را به ترازنامه شرکت اضافه کرده است. با توجه به خرید اخیر در ماه گذشته، مایکرواستراتژی در مجموع ۱۲۴۳۹۱ BTC در اختیار دارد.

پس از بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار، سهام این شرکت (NASDAQ: MSTR) روز جمعه ۱۸ درصد کاهش یافت و با قیمت ۳۷۵ دلار بسته شد. کاهش ارزش سهام MSTR با ۳.۵ درصد دیگر در معاملات پس از بازار ادامه یافت.

یک طبقه دارایی با نوسانات بسیار شدید مانند بیت کوین، مشکل مهمی در سیستم دارایی شرکت ها ایجاد می کند. در دفاتر و اسناد مالی، ارزش را فقط می توان به صورت کاهش و نه رشد ثبت کرد. در حال حاضر، به خاطر هودل کردن این حجم زیاد از بیت کوین توسط مایکرواستراتژی، هر گونه نوسان نزولی قیمت می تواند بر ارزش نهایی شرکت تأثیر منفی بگذارد.

در طول سه ماهه سوم ۲۰۲۱، این شرکت زیان خالص ۳۶.۱ میلیون دلاری را گزارش نمود. با کاهش ارزش بیت کوین، درآمد غیر رسمی یا غیرGAAP شرکت به ۱۸.۶ میلیون دلار کاهش یافت. مایکرواستراتژی معتقد است افت ارزش بیت کوین منجر به ارزیابی ناقص دارایی های BTC  آن می شود. ولی SEC با این ماهیت گزارش دهی مخالفت کرده و به آن اعتراض نموده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از مایکرواستراتژی خواسته است تا از گزارش اقدامات مالی غیر GAAP در پرونده بعدی استفاده نکند.

با ادامه اصلاحات شدید در فضای کریپتو، اکنون بیت کوین بیش از ۴۰ درصد از سقف ۶۹۰۰۰ دلاری خود فاصله گرفته است. با این حال، مایکل سیلور گفته است که این شرکت دارایی ۵ میلیارد دلاری BTC خود را نمی فروشد. او افزود که اصلاً نگران اصلاحات اخیر بازار کریپتو نیست.

با نگاهی به خریدهای قبلی مایکرواستراتژی، خرید این دارایی همزمان با سقوط شارپی اخیر اصلاً دور از ذهن نیست.

منبع
Coingape
لینک کوتاه
https://arznews.net /?p=10062

707 نوشته
ارز نیوز ، نگاهی متفاوت به دنیای ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.