۱۶ / ۰۳ / ۱۴۰۲
Asia/Tehran 23:51

شاخص MPI چیست؟

03:00۰

میدانید که تحلیل تکنیکال بحثی تخصصی در حیطه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و به‌خصوص بازار ارزهاست؛ به همین دلیل ممکن است بسیاری از تریدرهای کریپتوکارنسی در آغاز راه خود با پیچیدگی‌های تحلیل تکنیکال احساس راحتی نداشته و ترجیح دهند تا جای ممکن از آن دوری کنند. با این حال شما همواره می‌توانید با بالاتربردن اطلاعات‌تان در این زمینه، شانس موفقیت و کسب سود برای خود را در بازار ارزها افزایش دهید.

 

در تحلیل تکنیکال از ابزارهای مختلفی برای توصیف داده‌ها و پیش بینی ارز دیجیتال و وضعیت آتی بازار استفاده می‌شود. در این مقاله ما قصد داریم اندیکاتور یا شاخص موقعیت ماینرها یا به‌طور اختصار MPI را به‌عنوان یکی از ابزارهای کاربردی در این زمینه معرفی کنیم.

بنابراین اگر تازه‌وارد بازار ارزها شده‌اید و می‌خواهید قدم‌های خود را حساب شده و در مبنای داده‌های عینی بردارید یا اگر بعد از مدت‌ها سردرگمی در بازار کریپتوکارنسی بالاخره تصمیم گرفته‌اید راه خود را به‌عنوان یک تریدر موفق در این عرصه باز کنید، ما به شما توصیه می‌کنیم حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

اندیکاتور یا شاخص MPI چیست؟

اندیکاتور موقعیت ماینرها (Miners’ Position Index) به‌صورت نسبت تعداد خروجی تمامی ماینرها در واحد دلار آمریکا (Total Miner Outflows) تقسیم بر میانگین متحرک (Moving average) 365 روزه موردنظر تعریف می‌شود. درحقیقت این اندیکاتور با الهام از شاخص پوئل (Puell Multiple) معرفی و وارد طبقه‌بندی ابزارهای تحلیل تکنیکال رمز ارز شده است.

 

به عبارت دیگر می‌توان MPI را معادل Z-score متحرک ۳۶۵ روزه بازار یا اندکس کاپیتولاسیون (Capitulation index) در نظر گرفت. در ادامه این مطلب می‌کوشیم به شما نحوه تفسیر و استفاده از این شاخص را در تحلیل تکنیکال بازار رمز ارزها شرح دهیم.

 

تفسیر MPI

به‌طورکلی شاخص موقعیت ماینرها را می‌توان براساس مقدار خود MPI و نیز ارزیابی روند بازار تفسیر کرد.

 

براساس مقدار

۱)بالا: به این معناست که ماینرها در حال ارسال بیش از حد معمول سکه‌های خود هستند که به نوبه خود بیانگر روند خرسی (Bearish) یا نزولی خواهد بود.

۲)پایین: مقدار پایین یعنی ماینرها سکه‌های کمتری را از حالت معمول ارسال می‌کنند؛ بنابراین روند بازار گاوی (Bullish) یا صعودی خواهد بود.

براساس ارزیابی روند

۱)روند رو به رشد: بدان معناست که ماینرها بیشتر به فروختن سرمایه تمایل دارند و میزان فروش خود را افزایش می‌دهند. این امر مطرح‌کننده روند خرسی یا نزولی است.

۲)روند رو به کاهش: در این حالت ماینرها کمتر به فروختن سرمایه اشتغال داشته و میزان فروش خود را کاهش می‌دهند؛ یعنی بازار روندی صعودی یا گاوی خواهد داشت.

 

برخلاف درصد خام خروجی (outflow) ماینرها، شاخص موقعیت ماینرها یا MPI با استفاده از میانگین‌های متحرک ۳۶۵ روزه رفتار کلی این ماینرها را بررسی می‌کند. همچنین با استفاده از این شاخص می‌توان علت انحلال یا لیکوئیدیشن (Liquidation) نسبی ماینرها را در مقایسه با میانگین‌های قبلی توضیح داد؛ البته با این پیش‌فرض که بیشتر خروجی‌های ماینرها برای فروش روانه صرافی‌ها می‌شوند.

 

به علاوه با فرض بر اینکه ماینرهای مذکور، خود تریدرهایی حرفه‌ای بوده و به‌خوبی می‌دانند چه زمانی پوزیشن‌های خود را بفروشند. در این میان MPI شاخص خوبی برای زمان‌بندی نقاط خروج یا فروش به شمار می‌رود. این امر به‌سادگی از طریق الگوگیری و تکرار رفتارهای این ماینرها امکان‌پذیر خواهد بود. علاوه بر آن به این ترتیب می‌توان با استفاده از شاخص پوئل میزان سودآوری ماینرها را نیز زیر ذره‌بین قرار داد.

منبع
HalakoeiAcademy
لینک کوتاه
https://arznews.net /?p=13772

707 نوشته
ارز نیوز ، نگاهی متفاوت به دنیای ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.