۱۲ / ۰۳ / ۱۴۰۲
Asia/Tehran 12:49

اعلام رتبه بندی جدید خطرات مالی فدرال رزرو، استیبل کوین ها در رتبه پنجم

04:00۰

فدرال رزرو ایالات متحده در آخرین گزارش ثبات مالی خود که روز دوشنبه منتشر شده است، ارزهای رمزپایه و استیبل کوین ها را در میان ریسک های اصلی خود برای ثبات مالی ایالات متحده طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده قرار داده است.

ماتریسک ریسک فدرال رزرو، رمزارزها و استیبل کوین‌ها را درست پشت تنش‌های آمریکا و چین رتبه‌بندی می‌کند

گزارش فدرال رزرو دو بار در سال چاپ می شود، یک بار در بهار و بار دیگر در پاییز، و نسخه فعلی آن شامل نمودار زیر از صفحه ۶۷ است که کریپتو و استیبل کوین ها را به عنوان پنجمین خطر جدی برای ثبات مالی، در بین تنش های چین و مسائل آب و هوایی ایالات متحده طبقه بندی می کند.

 

Screenshot 2021 11 09 at 10 19 43 U webp WEBP Image 578 × 354 pixels 300x184 - اعلام رتبه بندی جدید خطرات مالی فدرال رزرو، استیبل کوین ها در رتبه پنجم

 

چرا استیبل کوین ها چنین تهدیدی هستند؟

بخش گزارش مربوط به استیبل کوین‌ها، آن‌ها را به عنوان دارایی‌های دیجیتالی توصیف می‌کند که بر روی بلاکچین منتشر و معامله می‌شوند، که “ظاهرا” به یک دارایی خارج از زنجیره پایدار مانند طلا، ارزهای فیات یا اوراق قرضه دولتی متصل می‌شوند. در این گزارش همچنین اشاره شده است که ارزش استیبل کوین‌ها طی ۱۲ ماه گذشته به طور تصاعدی پنج برابر شده و تا اکتبر ۲۰۲۱ (مهر،آبان) به ۱۳۰ میلیارد دلار رسیده است.

در اینجا دلایل اصلی نگرانی ذکر شده در نشریه فدرال رزرو آمده است:

بزرگ‌ترین استیبل کوین‌ها بر اساس ارزش بازار قول می‌دهند که در هر زمان با ارزش ثابت به دلار آمریکا قابل بازخرید باشند، اما هر توکن لزوماً دارای پشتوانه ۱:۱ با معادل فیات نیست. در عوض، برخی از استیبل کوین ها توسط اوراق قرضه تجاری پشتیبانی می شوند که ممکن است ارزش خود را از دست بدهند. اگر این دارایی ها ارزش خود را از دست بدهند، صادرکنندگان استیبل کوین ممکن است نتوانند تقاضاهای بازخرید را برآورده کنند.
استیبل کوین‌ها دارای ضعف‌های ساختاری مشابه برخی از صندوق‌های بازار پول هستند، که آن ها را مستعد انحلال سرمایه‌گذارانی می‌کند که می‌توانند حساب‌هایشان را به یکباره تخلیه کنند.
این گزارش بیان می‌کند که این کاستی‌ها را می‌توان با فقدان شفافیت و استانداردهای حاکمیتی در مورد برخی از دارایی‌های پشتوانه استیبل کوین‌ها تشدید کرد.
در نهایت، استفاده بالقوه از استیبل کوین ها در پرداخت ها و ظرفیت رشد آنها نیز می تواند خطراتی را برای سیستم های پرداخت و مالی ایجاد کند.

دلایلی که فدرال رزرو این گزارش را منتشر می کند

کل گزارش بیش از ۸۰ صفحه است و بسیاری از موضوعات دیگر را فراتر از رمزارزها و استیبل کوین ها پوشش می دهد. فدرال رزرو در ابتدای این سند بیان می کند که هدف از این گزارش ارائه دیدگاه خود در مورد انعطاف پذیری سیستم مالی ایالات متحده است، در حالی که تلاش برای  ارتقاء درک عمومی و افزایش شفافیت و پاسخگویی برای دیدگاه های فدرال رزرو در مورد این موضوع است.

چه تهدیدات استیبل کوین ها ترس واقعی باشند یا اغراق بیش از حد، آن ها به اندازه کافی واقعی بودند که توسط اعضای فدرال رزرو در این گزارش گنجانده شده اند. با این حال، به طور قانع‌کننده‌ای می‌توان استدلال کرد که هر چهار نقطه‌ای که به عنوان آسیب‌پذیری استیبل کوین ذکر شده‌اند، می‌توانند برای اکثر ارزهای فیات، از جمله دلار آمریکا نیز اعمال شوند. این امر به ویژه زمانی صادق است که در چارچوب سیاست های مالی و پولی دولت در چند سال گذشته در نظر گرفته شده است.

منبع
u.today
لینک کوتاه
https://arznews.net /?p=7804

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.