۱۶ / ۰۳ / ۱۴۰۲
Asia/Tehran 17:10

وایت پیپر معرفی صرافی غیرمتمرکز بیت کوین جک دورسی، روز جمعه منتشر شد

02:00۰

این یک صرافی غیرمتمرکز به معنای واقعی کلمه نیست، بلکه یک پلت فرم مبادله توکن همتا به همتا است که تحت نظارت Square است.

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران، و مدیرعامل هر دو شرکت Square و Twitter، روز جمعه یک وایت پیپر منتشر کرد که در آن جزئیات برنامه های صرافی غیرمتمرکز بیت کوین (BTC) اسکوئر، tbDEX را توضیح داد. برخلاف اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز یا دِکس، tbDEX از یک مدل بدون اعتماد(trustless) استفاده نمی‌کند و بنابراین توکن حاکمیتی خود را ارائه نخواهد کرد. در عوض، این یک پروتکل پیام است که برای تسهیل روابط اعتماد(روابط اعتماد به کاربران یک دامین امکان دسترسی به منابع در دامین دیگر را می دهد) بدون اتکا به یک فدراسیون برای کنترل دسترسی طراحی شده است.

tbDEX همچنین قصد دارد ویژگی‌های زیادی را در خود جای دهد که باعث می‌شود آن را به مراتب کمتر از یک DEX به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز کند. برای شروع، پروتکل مستلزم آن است که همه شرکت‌کنندگان بررسی‌های پیش‌زمینه شناخت مشتری یا KYC را برای انطباق با مقررات مربوطه بسته به منطقه کاربر انجام دهند. کاربران تنها پس از آن می توانند کیف پول خود را به صرافی متصل کرده و کوین ها را با یکدیگر مبادله کنند.

علاوه بر این،این وایت پیپر خواستار استقرار راه‌حل‌های تحلیلی بلاک چین، چه در داخل DEX  و چه از طریق شخص ثالث، برای ردیابی تراکنش‌ها بر روی پلتفرم است. چنین دسته ای از راه حل های قانونی بلاک چین به طور بالقوه موضوعی بحث برانگیز است. چنین سیستمی احتمالاً مقامات را قادر می‌سازد تا شناسه‌های پرداخت و آدرس‌های کیف پول عمومی را با اطلاعات KYC ارجاع دهند تا هویت شخصی در پشت طرف‌های تراکنش را آشکار کنند. با این حال، حامیان ادعا می کنند که چنین ابزارهای نظارتی برای جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی ضروری است.

اما ویژگی‌های متمرکز tbDEX می‌تواند از طرف علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال نیز حمایت شود. یکی از جنبه های متمایز مورد بحث در وایت پیپر، بازپرداخت یا تراکنش اصلاحی(chargeback) است که در اکثر DEX ها وجود ندارد. در صورت اجرا، توانایی Square برای معکوس کردن تراکنش ها در tbDEX به طور بالقوه می تواند زیان های برگشت ناپذیری را که سرمایه گذاران در طول کلاه برداریهای غیرمتمرکز متحمل می شوند، متوقف کند. Square در حال حاضر در یک حساب توییتری تازه ایجاد شده ، بازخورد دادن در مورد این وایت پیپر را ترغیب می کند.

منبع
cointelegraph
لینک کوتاه
https://arznews.net /?p=8298

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

شما باید وارد شده برای ارسال نظر.